Aktualności

próbny Kulig

Zaczynali od zajęć warsztatowych. Ćwiczyli ruch, oddech, wymowę. Przed wakacjami przygotowali scenę “Oświadczyny staropolskie”, to była zapowiedź spektaklu, którego premiera odbędzie się w ostatnią niedzielę karnawału. 3.marca na scenie SCKiP Gminy Zabierzów seniorzy pokażą “Kulig staropolski”, Leona Schillera w reżyserii Jacka Stramy.

Ten spektakl powstał przed II wojną światową. Grany był w wielu teatrach powojennej Polski. Sam kiedyś, w latach 70. brałem udział w inscenizacji, chyba nawet dwukrotnie – opowiada reżyser, aktor, wieloletni dyrektor Teatru Ludowego w Nowej Hucie. Przedstawienie trwa pół godziny, dużo w nim ruchu i śpiewania. O stronę muzyczną dba aktor Ludowego, edukator teatralny, Piotr Piecha. Próby odbywają się w Zabierzowie w poniedziałki. W przyszłym tygodniu aktorzy-amatorzy nagrywać będą półplaybacki, w kolejnym – przymiarka kostiumów. Nie mamy dublerów, dlatego każda niemoc powoduje perturbacje, bywa różnie, ale dajemy radę – zapewnia Strama. Myślę, że dla wszystkich nas to jest duża frajda.  

W spektaklu występują:  Cecylia Chrzanowska, Wiesława Włodarczyk, Małgorzata Kozłowska, Kazimiera Burek, Halina Czaja-Bogner, Henryk Miciński, Franciszek Sendor, Marian Łacheta, Wiesław Kosecki i Wiesław Olek.