Aktualności

Rocznica Rutkiewicz

Pierwsza Polka i Europejka na najwyższej górze Ziemi, Mont Evereście. Pierwsza kobieta – zdobywczyni K2. Legenda himalaizmu, Wanda Rutkiewicz patronka szkoły podstawowej w Rząsce obchodziłaby wczoraj 76. urodziny.

 

Urodziła się 4.lutego 1943 roku w Płungianach na Litwie. Nazwisko Rutkiewicz nosiła od 1970 roku, kiedy wyszła za mąż za Wojciecha Rutkiewicza, kolegę – taternika.

Zapowiadała się na świetną siatkarkę. Grała w pierwszoligowej drużynie Gwardii Wrocław. Wspinaniem zainteresował ją znajomy. Pierwsze kroki stawiała w Sokolikach (Góry Sokole to popularny rejon wspinaczkowy na Dolnym Śląsku). Po kursie taternickim ukończonym w 1962 roku szybko zaczęła  zdobywać coraz wyższe szczyty. Alpy, Dolomity, Pamir, Karakorum.

Na Mont Everest weszła 16.października 1978 roku. Tego samego dnia Karol Wojtyła wybrany został na papieża. „Dobry Bóg tak chciał, że tego samego dnia weszliśmy tak wysoko” miał powiedzieć Jan Paweł II, kiedy spotkali się rok później i himalaistka wręczyła mu w prezencie kamień z wierzchołka.

W 1990 Rutkiewicz postanowiła zdobyć Koronę Himalajów i Karakorum, jak Reinhold Messner i Jerzy Kukuczka, ale szybciej, w ciągu kilkunastu miesięcy. Nazwała ten projekt „karawaną do marzeń”. Zaginęła w maju 1992 podczas ataku szczytowego na Kanczendzongę.

Szkoła podstawowa im. Wandy Rutkiewicz w Rząsce liczy obecnie 313 uczniów.

Na 7.marca 2019 (czwartek) zaplanowany jest Dzień Otwarty. „Poznaj naszą szkołę” od 16 do 19. Placówka prowadzi nabór do oddziałów przedszkolnych (dzieci 4-6-letnie), do klas pierwszych (dwa oddziały), do klas siódmych (w tym do oddziału dwujęzycznego) oraz do pozostałych klas.

W roku 25.rocznicy zaginięcia Rutkiewicz nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się książka Anny Kamińskiej „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz”. Jesienią 2018 wyd. Marginesy wydało książkę Elżbiety Sieradzińskiej „Wanda Rutkiewicz. Jeszcze tylko jeden szczyt”. W maju 2018 w teatrze Bagatela w Krakowie odbyła się premiera monodramu „Ostatnie 300 metrów. Historia inspirowana życiem Wandy Rutkiewicz”. To spektakl Patrycji Babickiej i Magdaleny Zarębskiej-Węgrzyn. W roli himalaistki wystąpiła Lidia Olszak.