Aktualności

Turniej zechcyka („66”) o puchar gazety „Znad Rudawy”.

Czym jest „zechcyk”? zwany niekiedy „66”? to gra, w której bierze udział po dwóch zawodników. Gra toczy się do osiągnięcia 66 punktów w jednym rozdaniu. Możesz nauczyć się grać w zechcyka w ciągu kilku minut.

1. Do turnieju zapraszamy wszystkich miłośników gier karcianych bez ograniczenia wiekowego.

2.Turniej składa się z dwóch części : eliminacje , turniej mistrzowski.

3. Turnieje eliminacyjne odbędą się : Zabierzów – Samorządowe Centrum Kultury i Promocji , Niegoszowice – Świetlica Wiejska.

4. Terminy turniejów eliminacyjnych :

Zabierzów : 17.04.15r. 24.04.15r. 08.05.15r. 22.05.15r. – godz.17.00 . Niegoszowice : 11.04.15r. – godz. 11.00, 25.04.15r. 16.05.15r. 30.05.15r. godz.16.00

5. Turniej Mistrzowski ( 16 graczy ) odbędzie się w Zabierzowie przed Ratuszem w czerwcu – termin zostanie ustalony . W Turnieju Mistrzowskim zagra – pierwszych siedmiu graczy z turniejów eliminacyjnych z Zabierzowa , pierwszych siedmiu graczy z turniejów eliminacyjnych z Niegoszowic oraz dwóch graczy z „ dziką kartą ” których wytypuje organizator.

6.Turniej eliminacyjny :

* dla 8 graczy – gramy systemem każdy z każdym. Mecz składa się z 6- rozdań o wyniku meczu decydują punkty zsumowane przez graczy z 6 rozdań. Wygrywający otrzymuje 1pkt.,jeżeli po 6 rozdaniach wynik jest remisowy ,obaj gracz otrzymują po 0.5 pkt. Ustalanie kolejności miejsca w tabeli w przypadku jeżeli gracze po rozegraniu wszystkich meczy mają taką samą ilość punktów – o wyższym miejscu w tabeli decyduje : a – mecz bezpośredni , b – większa ilość wygranych meczy , c – małe punkty , d – dodatkowe rozdanie.

* od 9 do 16 graczy – gramy tak jak wyżej tyle że w dwóch grupach .

– zwycięzcy grup grają o I – II miejsce.

– drugie miejsca grają o III – IV miejsce.

– trzecie miejsca grają o V – VI miejsce.

– czwarte miejsca grają o VII – VIII miejsce.

– piąte miejsca grają o IX – X miejsce.

– szóste miejsca grają o XI – XII miejsce.

– siódme miejsca grają o XIII – XIV miejsce.

– ósme miejsca grają o XV – XVI miejsce.

Mecze składają się z 6 rozdań.

Jeżeli zgłasza się więcej niż 16 graczy – gramy systemem szwajcarskim na dystansie – 9 rund.

7. Każdy gracz który ukończy turniej w zależności od zajętego miejsca otrzymuje punkty : I miejsce – 50 pkt., I I – 45 ,III – 42 , IV – 39 , V – 36 , VI – 33 , VII – 30 , VIII – 27 , IX – 24 , X – 21 , XI – 19 , XII – 17 , XIII – 15 , XIV – 13 , XV – 11 , XVI – 10, XVII-9 XVIII – 8, XIX – 7, XX – 6, XXI – 5, XXII – 4, XXIII – 3, XXIV – 2 , XXV – 1 PKT.

8. Po każdym rozegranym turnieju tworzona będzie tabela ogólna ( suma punktów zdobytych w turniejach eliminacyjnych )

9. Po rozegraniu wszystkich turniejów eliminacyjnych pierwszych siedmiu graczy awansuje do turnieju mistrzowskiego.

10. Turniej Mistrzowski rozegrany zostanie systemem pucharowym (przegrywający odpada z turnieju ). Mecze rozgrywane będą do wygrania dwóch tzw. „ partyjek”.

11. PRZEPISY GRY :

Gra jest przeznaczona dla 2 graczy. Gra się talią 24 kart. Jeden z graczy rozdaje po 6 kart , pozostałe tworzą stos. Jedna karta ze stosu jest odsłaniana , a kolor tej karty jest atutem ( trumf ) przez całą grę. Grę rozpoczyna przeciwnik rozdającego . Rozdajemy na przemian. Za wygraną dopisuje się określoną ilość punktów : 3pkt.- jeżeli przegrany nie wziął ani jednego sztycha . 2pkt.– jeśli przegrany gracz zdobył co najmniej jednego sztycha ,ale w sztychach i meldunkach ma mniej niż 33pkt. ( tzw. woda). 1pkt. – jeśli przegrany zdobył w sztychach i meldunkach co najmniej 33 pkt. Rozpoczynający grę kładzie jedną ze swoich sześciu kart. Przeciwnik ( póki jest stos ) nie musi dokładać do koloru , ani przebijać. Gracz który dal najwyższą kartę tego samego koloru lub atut (trumf ) bierze sztycha. Następnie gracze dobierają po jednej karcie. Najpierw kartę dobiera gracz który wziął sztycha. Gracz który ma dziewiątkę atut może ją podmienić na kartę która wyznacza atut, nie można tego zrobić jeżeli na stole są dwie karty ( zakryta i odkryta ) i jeżeli nie jest się na sztychu. Gdy skończy się stos obowiązuje dokładanie do koloru i przebijanie. Meldowanie – meldunek to król i dama tego samego koloru. Jeżeli gracz zgłasza meldunek dostaje 20pkt., albo 40 pkt. Jeżeli zgłosi meldunek atutowy. Zaspanie – gracz może w każdej chwili póki jest stos ( znajduje się w nim więcej niż dwie karty ) powiedzieć „śpi. Mówiąc to zakrywa odkrytą kartą stos i zobowiązuje się do ugrania 66pkt. Od tego momentu karty nie są dobierane , a przeciwnik musi dokładać do koloru. „Zasypiający” nie może oddać żadnego sztycha, jeżeli odda przegrywa za 3pkt. Wygrywa za tyle punktów – jak wskazują punkty uzbierane przez przeciwnika. Zakończenie gry – gra kończy się w przypadku , gdy gracz uzyska 66pkt. I to ogłosi , musi być na sztychu lub w przypadku skończenia się kart ( wygrywa ten kto wziął ostatniego sztycha ). Jak liczymy punkty : As – 11pkt., Dziesiątka – 10pkt., Król – 4pkt., Dama – 3pkt., Walet – 2pkt., Dziewiątka – bez pkt.

Dla najlepszych przewidziane są cenne nagrody rzeczowe.

Nie siedź w domu z założonymi rękami wpatrując się w ekran telewizora lub komputera, które myślą za Ciebie. Zacznij myśleć sam i miej z tego przyjemność i osobistą satysfakcję.

Zgłoszenia do konkursu:

  1. Dla tych, którzy planują rundę kwalifikacyjną w Niegoszowicach mogą telefonicznie lub mailowo zgłaszać swój udział bezpośrednio do sołtysa Edwarda Machlowskiego lub do redakcji Znad Rudawy: redakcja@znadrudawy.com
  2. Dla tych, którzy planują rundę kwalifikacyjną w Zabierzowie mogą zgłaszać swój udział telefonicznie lub mailowo bezpośrednio do redakcji: redakcja@znadrudawy.com