Aktualności

więcej niż biblioteka

Najchętniej wypożyczane są kryminały, zwłaszcza polskich autorów, jak Mróz, Bonda, czy Puzyńska. Dużą popularnością cieszy się literatura faktu, podróżnicza, biografie. Młodzież sięga po fantasy, podobnie dorośli. Dzieci nieustannie pytają o nowe tomy cyklu Andrzeja Maleszki “Magiczne drzewo”. 

W marcowym numerze gazety piszemy m.in. o bibliotece w Rudawie. Prowadzi ją od niemal 40 lat Barbara Baranowska. Jest trzecią bibliotekarką w historii placówki założonej w latach 50. (pierwszy zapis inwentarzowy pochodzi z 1955 roku). Działaliśmy w prywatnym domu, trzeba było palić w piecu, jeździłam  po drewno do tartak, a teraz siedzę sobie przy komputerze i robię opisy katalogowe według norm światowych  – wspomina pani Basia.
Obecna siedziba – jest nią od lat 80. pomieszczenie na piętrze budynku Rynek 1 – mieści 16 037 tytułów. Tylko w zeszłym roku placówka wzbogaciła się  o 670 książek.  Na zakupy wydano ponad 14 tysięcy złotych. Liczba zarejestrowanych czytelników to 864 osoby, aktywnych jest 828.