Aktualności

XIV POWIATOWY DZIEŃ SENIORA

Stowarzyszenie Towarzystwo Przyjaciół Domu Pomocy Społecznej wraz z Domem Pomocy Społecznej w Więckowicach będą organizować w dniu 20 czerwca br.,XIV Powiatowy Dzień Seniora, w ramach którego będą realizowane zadania pn. Piknik integracyjny nie tylko dla Seniora oraz Aktywność to zdrowie.

Integracyjna impreza  jest adresowana do osób niepełnosprawnych i starszych z terenu powiatu krakowskiego, w której wezmą udział m.in. mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej, uczestnicy Środowiskowych Domów Samopomocy oraz przedstawiciele z Klubów Seniora z terenu powiatu krakowskiego.

Spotkaniu integracyjnemu będą towarzyszyć wydarzenia sportowe i kulturalne, a  wszystko to  odbędzie się w plenerze na terenie pałacowo-parkowym Domu Pomocy Społecznej w Więckowicach, z wykorzystaniem okalających go terenów zieleni, mini – zoo, parku, boiska sportowego, grilla oraz zaplecza sanitarno-technicznego.

Celem imprezy jest integracja i aktywizacja osób niepełnosprawnych i starszych ze środowiskiem lokalnym poprzez pełniejsze włączenie Ich w życie społeczne, dostarczanie Im pozytywnych wrażeń, aktywne spędzanie czasu wolnego, a także zapobieganie instytucjonalizacji i marginalizacji tejże grupy osób. W plenerze zorganizowane będą liczne konkursy, w których uczestnicy wypróbują swoich sił i umiejętności, a także będzie okazją do podzielenia się swoim dorobkiem wokalno-artystycznym pt. „Seniorzy mają głos”. Odbędzie się też konkurs florystyczny (wicie wianków świętojańskich) i sportowy – mecz w piłkę nożną o „Puchar mieszkańców DPS Więckowice”, który tradycyjnie będzie rozegrany pomiędzy samorządowcami a księżmi salezjanami. Kapitanem drużyny ze strony samorządowców będzie  Pani Alicja Wójcik Przewodnicząca Rady Powiatu, a salezjan będzie reprezentował ks. dyrektor Wojciech Strzelecki. Mecz będzie sędziował Michał Całek. Spotkaniu integracyjnemu będą towarzyszyć liczne występy artystyczne na specjalnie przygotowanej do tego celu scenie. Zaplanowane są występy osób niepełnosprawnych Mi-Nutki,  występ uczniów ze Szkoły Podstawowej z Brzezia i Kobylan, seniorów z Klubów Seniora z poszczególnych gmin należących do powiatu krakowskiego, którzy zgłosili wcześniej swój udział. Nie zabraknie też Rafała Woźniaka jako Presleya oraz kuglarzy. Jak co roku, barwnym korowodem będziemy maszerować w kierunku oczka wodnego na terenie mini-zoo, w którym to tradycyjnie odbędzie się puszczanie wianków świętojańskich. Jednym słowem, będzie wesoło i bardzo kolorowo. Całą imprezę poprowadzi konferansjer Pan Marcin Kruk. Przez cały czas spotkania będzie zapewniona oprawa muzyczna. Pośród zaproszonych uczestników imprezy, w ramach profilaktyki zdrowotnej będzie przeprowadzony  pomiar ciśnienia tętniczego i oznaczenie poziomu cukru we krwi. Badania przeprowadzi  Pani Dorota Kostaś, pielęgniarka Domu Pomocy Społecznej w Więckowicach. Patronat honorowy nad XIV Powiatowym Dniem Seniora objął Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik i Starosta Krakowski Wojciech Pałka, a patronat medialny Dziennik Polski i Znad Rudawy. Projekt będzie realizowany przy wsparciu finansowym Powiatu Krakowskiego i PFRON-PCPR.

 

Maria Woszczyna-Lipka

                                                                                 Prezes Stowarzyszenia Towarzystwo Przyjaciół Domu                                        

                                                                                               Pomocy Społecznej w Więckowicach